خانه هوشمند

16 دستگاه دستیار خانه هوشمند برای سالمندان

16 دستگاه دستیار خانه هوشمند برای سالمندان

نوآوری‌ها در فناوری خانه‌های هوشمند مانند وسایل متصل به اینترنت، دستیارهای صوتی و پوشیدنی‌ها و …. میتواند یک خانه را برای سالمندان بسیار مطمئن و راحت و ایمن تر کند.

چه یک متخصص خدمات خانه باشید یا صاحب خانه باشید که به دنبال ایجاد زیرساختی از فناوری خانه هوشمند برای والدین سالخورده، پدربزرگ و مادربزرگ، همسایه، دوست یا خودتان هستید، دستگاه های زیر همگی می توانند به خانه ای امن تر برای سالمندان کمک کنند. ما در این مقاله در نمایندگی خانه هوشمند بهامد شما را با مزایای خانه هوشمند و 16 دستگاه خانه هوشمند برای سالمندان اشنا میکنیم پس با ما همراه باشید.

مزایای خانه هوشمند برای سالمندان

اگرچه امروزه بسیاری از سالمندان نسبت به نسل‌های جوان‌تر تمایل کمتری به فناوری دارند، یادگیری استفاده از فناوری خانه هوشمند برای حفظ ایمنی و رفاه آنها مفید خواهد بود.

مزایای فناوری خانه هوشمند برای سالمندان فراتر از خود افراد است و مزایایی را برای خانواده، دوستان، همسایگان، اولین پاسخ دهندگان و غیره ارائه می دهد. 

معرفی انواع خانه هوشمند + مزایای آن

معرفی انواع خانه هوشمند و معرفی مزایای آن

خانه های هوشمند را میتوان به دسته بندی های متفاوتی تقسیم بندی کرد و در مقاله مربوط به ان شما اشنایی کاملی با انواع خانه هوشمند بدست می اورید و همچنین به مزایای هر یک اشاره کرده ایم ...

1- ایمنی

اول از همه، مهم ترین مزیت نصب دستگاه های هوشمند در خانه های اعضای خانواده بزرگتر، ایمنی است. لغزش، زمین خوردن و زمین خوردن به ویژه در افراد مسن شایع است و در واقع زمین خوردن اولین علت آسیب برای سالمندان است. بر اساس گزارش شورای ملی سالمندی، هر 19 دقیقه یک فرد سالمند بر اثر صدمات ناشی از سقوط جان خود را از دست می دهد.

هر وسیله خانه هوشمندی که بتواند از سقوط جلوگیری کند، تشخیص دهد یا در صورت سقوط کمک بگیرد، خانه ایمن تری را برای سالمندان ایجاد می کند.

2- ارتباط

دستگاه های خانه هوشمند به سالمندان این امکان را می دهد که خانه خود را از طریق یک دستگاه تلفن همراه در راحتی تخت یا صندلی خود مدیریت کنند.

به عنوان مثال، اگر مراقبی جلوی در بود، می‌توانست ببیند کیست، برای تأیید با او صحبت کند و بدون اینکه بلند شود و خطر آسیب ببیند، قفل در را باز کند.

هر سالمندی که به تنهایی زندگی می کند نیز اکنون منبع تعامل و ارتباط دارد حتی اگر با دستیار صوتی باشد. آنها می توانند گزارش آب و هوا، اخبار، و حتی تماس با خانواده و دوستان را به سادگی با استفاده از دستورات صوتی بپرسند.

3- آرامش خاطر

دستگاه‌های هوشمند شبکه‌ای از ایمنی را در اطراف سالمندان در خانه ایجاد می‌کنند و فرصتی را برای خانواده، دوستان و دیگران ایجاد می‌کنند تا در کنار گذاشتن عزیزان مسن خود در خانه احساس راحتی و اطمینان کنند.

در نظر گرفتن زمان انتقال اعضای سالمند خانواده به تسهیلات زندگی سالمندان کمکی می تواند یک تصمیم دردناک باشد، اما زمانی که ایمنی آنها به خطر بیفتد، به یک ضرورت تبدیل می شود. با فناوری مدرنی که برای کمک به والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های سالخورده‌مان در دسترس است، می‌توانیم مطمئن باشیم که ایمنی و رفاه آنها تحت نظارت است.

76 درصد از سالمندان هیچ دستگاه خانه هوشمندی ندارند.

همه چیز در مورد خانه هوشمند وایرلس یا بیسیم

همه چیز در مورد خانه هوشمند وایرلس و بیسیم

خانه هوشمند وایرلس یا بیسیم ، کنترل خودکار دستگاه‌ها و لوازم الکترونیکی خانگی متصل به اینترنت است. این امکان را به شما می‌دهد تا برنامه‌های زمانی سفارشی ...

در حالی که مایه تاسف است که اکثریت بزرگی از سالمندان هیچ دستگاه خانه هوشمندی ندارند، 12 درصد دارای دستیار صوتی فعال هستند که یکی از همه کاره ترین دستگاه های خانه هوشمند است. فراتر از آن، سالمندانی که دوربین‌ها یا حسگرهای هوشمند، قرص‌ها، چراغ‌ها و درب بازکن‌های گاراژ دارند، مجموعاً 12 درصد را تشکیل می‌دهند.

با افزایش سن جمعیت و مشخص می شود که این دستگاه ها بر ایمنی خانه تأثیر می گذارند، ما مطمئن هستیم که این تعداد افزایش خواهد یافت.

در زیر 16 دستگاه خانه هوشمند رایج برای تقریباً هر اتاق در خانه را پوشش می دهیم.

16 دستگاه خانه هوشمند برای سالمندان

در زیر 16 مورد از بهترین دستگاه های خانه هوشمند برای افراد مسن را که نصب کرده اند آورده شده است. در حالی که ما نصب این فناوری را توصیه می کنیم، توصیه نمی کنیم خودتان آن را نصب کنید. برای کمک به نصب و جلوگیری از آسیب، توصیه می‌کنیم نصب ان را به یک متخصص بسپارید.

1- دستیارهای فعال صوتی

دستیارهای صوتی مانند Alexa آمازون، Google Home ‘Hey Google’ و Apple Homepod’s Siri به شما این امکان را می دهند که با نرم افزار پردازش زبان طبیعی مکالمه کنید تا فعال کنید، بپرسید و به سؤالات خود پاسخ دهید.

این دستیاران خانه هوشمند می توانند در صورت اتصال به یک حساب فعال پرداخت، خرید انجام دهند، اخبار و آب و هوا را دیکته کنند، تایمرهای آشپزخانه را تنظیم کنند، و سایر دستگاه های خانه هوشمند مانند چراغ ها، تلویزیون و غیره را کنترل کنند.

برخی از ویژگی های دستیار صوتی وجود دارد که به ویژه برای سالمندان مفید است:

  • یادآورهای خودکار را برای وظایف و رویدادهای روزانه، هفتگی یا ماهانه مانند قرار ملاقات با پزشک و یادآوری برای مصرف دارو تنظیم کنید.
  • تماس های خروجی را در مواقع اضطراری برقرار کنید.
  • دستورالعمل های کمک های اولیه با صدا را دریافت کنید.

2- مدیریت قرص هوشمند

یک مدیریت قرص هوشمند به شما این امکان را می دهد که داروهای خود را بارگیری کرده و آنها را برنامه ریزی کنید تا طبق برنامه زمانی تجویز شده در دسترس قرار گیرند. برخی از قرص های هوشمند دارای مکانیسم هایی هستند که از مصرف بیش از حد تصادفی جلوگیری می کند.

برای اکثر افراد سالخورده تعدادی دارو برای درمان بیماری های شایع مرتبط با افزایش سن تجویز می شود و بسیاری از آنها برای سایر بیماری های مزمن کمتر رایج درمان می شوند. مصرف داروی مناسب در زمان مناسب می تواند یک رویداد زندگی یا مرگ باشد.

3- سنسورهای تشخیص سقوط

حسگرهای حرکتی می توانند برای سیستم های امنیتی برای شناسایی مزاحمان عالی باشند، اما برخی از شرکت ها الگوریتم های پیچیده ای برای تشخیص سقوط انسان ساخته اند. برخی حتی از هوش مصنوعی و بینایی ماشین برای تمایز بین حیوانات و انسان ها استفاده می کنند.

نصب این سنسورها در خانه های سالمندان به ویژه مهم است. همانطور که قبلا ذکر شد، لغزش، سفر، و سقوط یک نگرانی اصلی برای سالمندان است و اتصال مستقیم این حسگرها به دوستان، خانواده یا اولین پاسخ دهندگان می تواند به نجات جان افراد کمک کند.

4- ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند به شما این امکان را می دهند که در عین حفظ بهره وری انرژی، محیطی با دمای کنترل شده حفظ کنید. اگر فراموش کردید قبل از خروج از خانه گرما یا تهویه مطبوع خود را خاموش کنید، می توانید از یک دستگاه تلفن همراه برای کنترل سیستم از راه دور استفاده کنید.

برای سالمندان، مهم است که دمای داخل خانه را ملایم نگه دارند، زیرا ممکن است در داخل خانه دچار هیپوترمی و گرمازدگی شوند. اگر تحرک در خانه محدود است، ترموستات های هوشمند به شما امکان می دهند بدون بلند شدن و تغییر دستی تنظیمات، دما را مدیریت کنید.

 

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند

5- قفل هوشمند

یکپارچه سازی یک قفل متصل به اینترنت ممکن است نگرانی های امنیتی داشته باشد، اما توانایی دستکاری قفل از راه دور یک جهش بزرگ در مدیریت خانه برای سالمندان است.

قفل های هوشمند می توانند چندین روش احراز هویت برای باز کردن قفل در داشته باشند. برای مثال، بیومتریک از اثر انگشت، اسکن شبکیه چشم، تشخیص صدا یا تکنیک‌های دیگر برای تأیید اینکه فرد مجاز به باز کردن قفل در است، استفاده می‌کند. قفل های هوشمند همچنین می توانند شماره پین منحصر به فرد، کارت های کلید و البته استفاده از گوشی های هوشمند داشته باشند.

قفل های هوشمند به ویژه برای افراد مسن مفید هستند. اگر شرایط اضطراری وجود داشته باشد، می‌توان به راحتی از طریق یک دستگاه تلفن همراه مجاز به یک ارائه‌دهنده مراقبت، همسایه یا اولین پاسخ‌دهنده اجازه دسترسی داد، بدون اینکه نیازی به آسیب فیزیکی به ملک برای ورود به آن باشد.

6- دوربین های امنیتی

مشابه قفل های هوشمند، یک ویژگی امنیتی که برای افراد مسن نیز مفید است، دوربین هوشمندی است که به صورت استراتژیک در داخل خانه قرار می گیرد. شاید دوربین در کنار درب ورودی باشد و به صاحب خانه اجازه می دهد تا به سرعت تشخیص دهد که چه کسی درب خانه است.

دوربین های متعددی را نیز می توان در خانه قرار داد و امکان دسترسی به دوستان یا اعضای خانواده را مشاهده کرد. این به اعضای معتمد حلقه درونی سالمندان اجازه می‌دهد تا به‌طور موقت والدین، پدربزرگ و مادربزرگ یا دوست سالخورده خود را بررسی کنند و مطمئن شوند که سالم هستند.

7- جاروبرقی رباتیک

این دستگاه ها به طور مستقل نقشه خانه شما را هدایت می کنند و گرد و غبار یا خاک را تمیز می کنند تا برای شما تمیز شود. این جاروبرقی ها قابلیت جابجایی در اطراف و زیر اثاثیه را دارند و به مکان های سخت نظافت می رسند.

تخمین زده می شود که یک آمریکایی به طور متوسط 6 ساعت در هفته را صرف تمیز کردن خانه خود می کند، اما برای سالمندان، احتمالاً انجام همان وظایف نظافتی به آنها زمان بیشتری نیاز دارد. خوشبختانه، این نوآوری‌های رباتیک موجی از دستگاه‌های تمیزکننده خودکار را برای کاهش بار به ارمغان آورده است.

8- تغذیه هوشمند حیوانات خانگی

حیوانات خانگی برای پیری سالم مفید هستند. در واقع، صاحبان حیوانات خانگی 50 تا 80 ساله گزارش دادند که سطوح استرس، احساس هدف، ارتباط با دیگران و سبک زندگی فعال‌تر کاهش یافته است.

علیرغم مزایای حیوانات حمایت کننده، 20 درصد از افراد مسن مورد بررسی کمبود زمان برای مراقبت از حیوان خانگی را گزارش کردند. به همین دلیل است که تغذیه کننده هوشمند حیوانات خانگی که غذا و آب را به طور خودکار توزیع می کند، وسیله ای عالی برای صاحبان حیوانات خانگی مسن است.

این دستگاه ها حیوانات را در یک برنامه غذایی ثابت با مقدار غذای یکسان در هر وعده نگه می دارند. آنها همچنین می توانند اعلان هایی را برای تأیید زمان توزیع غذا و آب ارسال کنند. این به صاحبان حیوانات خانگی مسن این امکان را می دهد که خیالشان راحت باشد که حیوانات خانگی آنها به خوبی تغذیه می شوند، حتی اگر از نظر فیزیکی قادر به غذا دادن به آنها نباشند یا فراموش کنند.

9- لامپ های هوشمند

لامپ‌های هوشمند چراغ‌های ال‌ای‌دی با قابلیت WiFi هستند که امکان کنترل و کارایی بیشتری را فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، می توانید تمام لامپ های هوشمند خانه خود را از طریق تلفن هوشمند خود کنترل کنید. همچنین می توانید برنامه ریزی کنید که چراغ ها در زمان خاصی روشن شوند و نور خود را سفارشی کنید. بسیاری از لامپ های هوشمند نیز با دستیارهای صوتی سازگار هستند – یک پله بالاتر از The Clapper.

چراغ‌های هوشمند ایده خوبی برای صاحبان خانه‌های مسن هستند، زیرا می‌توانید به سرعت با صدا یا تلفن هوشمند خود چراغ‌ها را در مواقعی که نیاز به بلند شدن دارید روشن کنید و از سقوط و صدمات ناشی از اشیاء نامرئی در تاریکی جلوگیری کنید.

10- پریزهای هوشمند

دوشاخه یا پریز هوشمند پسوند یک پریز معمولی هستند که به شما امکان می دهند دستگاه ها را با استفاده از تلفن هوشمند یا دستیار صوتی روشن و خاموش کنید. از این ها می توان برای تنظیم چراغ ها، راه اندازی قهوه ساز، خاموش کردن وسایل برقی و موارد دیگر استفاده کرد.

این دوشاخه های هوشمند می توانند برای وسایلی که به راحتی فراموش می شوند اما خطر آتش سوزی احتمالی دارند مفید باشند. اگر اجاق، بخاری، اتو فر یا هر وسیله الکترونیکی دیگری را روشن و به پریز هوشمند وصل کرده اید، از خانه خارج می شوید، می توانید دستگاه ها را از راه دور خاموش کنید.

این روش دیگری برای سالمندان برای استفاده از دستگاه های خود برای روشن کردن چراغ ها برای حرکت در یک اتاق تاریک است. قابلیت روشن و خاموش کردن دستگاه‌ها، چراغ‌ها و موارد دیگر از تلفن هوشمند، ابزاری عالی برای سالمندان است که در هنگام ماندن در خانه یا خروج از تعطیلات از آن برخوردار باشند.

پریز هوشمند

پریز هوشمند

11- کنترلر هوشمند درب گاراژ

درب بازکن های گاراژ مجهز به وای فای به شما این امکان را می دهد که چک کنید که درب گاراژ شما چه در خانه یا خارج از خانه هستید، مهر و موم شده است. توانایی باز و بسته کردن درب گاراژ از طریق تلفن هوشمند برای سالمندان بسیار مهم است.

فراموش کردن بستن درب گاراژ در شب یا هنگام خروج از سفر می تواند گاراژ و خانه شما را به روی دزدها، حیوانات وحشی و سایر مهمانان ناخواسته باز کند. توانایی باز و بسته کردن درب گاراژ از طریق یک دستگاه تلفن همراه می تواند به ایمن کردن خانه شما از راحتی تخت کمک کند.

12- لوازم آشپزخانه هوشمند

از فر و یخچال گرفته تا توستر و مایکروویو، دستگاه هوشمندی برای آن وجود دارد. این دستگاه ها می توانند با هاب خانه های هوشمند و دستیارهای صوتی مانند Amazon Alexa و Google Home ادغام شوند.

قابلیت کنترل بی‌سیم فر می‌تواند از سفر سالمندان به آشپزخانه برای گرم کردن فر، تغییر دما، خاموش کردن فر و موارد دیگر جلوگیری کند. یخچال‌های هوشمند راهی آسان برای تنظیم تایمر، ایجاد فهرست و ردیابی تاریخ انقضا برای اقلام فاسد شدنی فراهم می‌کنند.

همه چیز در مورد آشپزخانه هوشمند - راهنمای خرید کامل

همه چیز در مورد اشپزخانه هوشمند

همه چیز درباره اشپزخانه هوشمند و راهنمای کامل در مورد خرید لوازم اشپزخانه هوشمند را می توانید در مقاله مرتبط با ان بخوانید.

13- ماشین لباسشویی و خشک کن هوشمند

ماشین‌های لباسشویی و خشک‌کن هوشمند به صاحبانشان این امکان را می‌دهند که چرخه‌های شستشو و خشک کردن خود را ردیابی کنند، مصرف انرژی خود را کنترل کنند و زمانی که مجاری شروع به مسدود شدن خطرناک می‌کنند هشدار دهند. خشک‌کن‌هایی که لباس‌های خشک نگهداری نمی‌شوند، مسئول تقریباً 15000 آتش‌سوزی خانه در سال هستند.

سالمندان می توانند بارهای لباس های خود را مدیریت کنند و مهمتر از همه، به آنها یادآوری شود که چه زمانی برای تمیز کردن پرزها و نگهداری معمول خشک کن فرا می رسد.

14- مانیتور فیلتر هوای هوشمند

این ضمیمه‌های فیلتر هوا می‌توانند به شما هشدار دهند که سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی شما در معرض خطر گرفتگی هستند، که کیفیت هوای نامناسب در خانه تولید می‌کند، صورت‌حساب‌های انرژی بالاتری دارد و علت اصلی خرابی سیستم گرمایش و سرمایش است.

بسیاری از سالمندان احتمالاً از مسدود شدن سیستم های گرمایشی و سرمایشی و بر کیفیت هوای آنها بی خبرند. یک مانیتور فیلتر هوای هوشمند می تواند هشدارها را از طریق پیامک و ایمیل در زمانی که فیلترها پر می شوند و نیاز به تعویض دارند ارسال کند.

متخصصان خدمات تهویه مطبوع از این دستگاه بهره مند می شوند زیرا مصرف کنندگان آنها بیشتر با نیازهای تعمیر و نگهداری سیستم خود هماهنگ هستند.

15- نشت یاب هوشمند

ترکیدگی لوله یا نشتی لوله می تواند یک مشکل بزرگ برای صاحبان خانه، به ویژه افراد مسن باشد. آنها نه تنها می توانند به اموال آسیب وارد کنند، بلکه قبض آب را بالا می برند و خطر بالقوه آسیب را به همراه دارند.

نشت یاب های هوشمند در سیستم لوله قرار می گیرند تا تغییرات فشار آب، استفاده و موارد دیگر را تشخیص دهند. اینها می توانند نشان دهنده یک توالت در حال اجرا، آبگرمکن، شیلنگ در فضای باز، شیر آب و موارد دیگر باشند. هشدارها تقریباً بلافاصله با استفاده از دستگاه دارای WiFi به تلفن صاحب خانه ارسال می شود.

لوله کش ها از این ابزارها بیشترین سود را می برند زیرا تشخیص برای یافتن نشتی هایی که به راحتی از دست می رود مفید است.

16- آبگرمکن هوشمند

در حالی که توصیه می‌شود یک نشتی‌ یاب هوشمند نصب کنید، برخی از آبگرمکن‌های هوشمند می‌توانند برخی از حدس‌ها را با تشخیص نشت‌یابی داخلی از بین ببرند. آبگرمکن های هوشمند همچنین به صاحبان خانه اجازه می دهند تا دمای آب خود را از راه دور مدیریت کنند و مصرف انرژی را نظارت کنند.

سالمندان از نگهداری آسان و صرفه جویی در تعمیرات پرهزینه از طریق تشخیص نشت پیشرفته خود سود می برند. ما توصیه می‌کنیم که نصب آبگرمکن هوشمند، مخصوصاً برای سالمندان، توسط متخصصان انجام شود.

ایمن نگه داشتن سالمندان

دستگاه‌های خانه‌های هوشمند بیشتر از یک وسیله ایمنی ضروری می‌توانند مانند یک «دارای خوب» به نظر برسند، اما این ابزارها به راحتی برای کمک به صاحب خانه مسن در دسترس هستند.

به عنوان ارائه دهندگان خدمات خانگی، این به ما بستگی دارد که مایل بیشتری را طی کنیم و برای مشتریان خود ارزش بیافزاییم. وقتی ما را به خانه خود دعوت می کنند، هدف ما این است که آن را جای بهتری بگذاریم. به عنوان مثال، برای سالمندانی که نیاز به نصب وسایل ایمنی دارند، اما نمی توانند از بودجه تامین اجتماعی خود استفاده کنند، اکنون می توانید گزینه های تامین مالی را به آنها پیشنهاد دهید.

دیدگاهتان را بنویسید